Základní škola Tymákov

Škola / Aktuality

Aktuality

Exkurze do JE Temelín

Vloženo 06.04.2018 19:18 h

Dne 5. 4. 2018 čekala žáky 5. třídy exkurze v duchu „energie všude kolem nás“. Spolu se žáky 8. třídy ze ZŠ Starý Plzenec se vydali na dalekou cestu, která vedla nejprve do jihočeské vesnice Holašovice, poté do Českých Budějovic a zakončena byla v jaderné elektrárně Temelín.

Jižní Čechy a obec Holašovice nás přivítaly krásným slunným počasím. Prohlédli jsme si náves, kde se nachází soubor budov ve stylu tzv. selského baroka, který je díky své unikátnosti zapsán v Seznamu světového kulturního  dědictví UNESCO. Hned kousek za návsí jsme navštívili další zajímavost –Holašovické  Stonehenge (někdy zvané též Holašovický kruh či Jihočeské Stonehenge).  Jedná se o megalitický kruh vytvořený z obřích kamenů vystavěných člověkem. Děti si za pomoci průvodkyně a majitelky v jedné osobě vyzkoušely, jak dokážou vnímat  přírodnípozitivní energie. Každé něco pociťovalo – brnění rukou, padání ke straně, barvy před očima, točení hlavy…

Po tomto „přírodním dobíjení" jsme se přesunuli do Českých Budějovic, kde jsme navštívili náměstí Přemysla Otakara II. (druhé největší čtvercové náměstí u nás), Samsonovu kašnu a Černou věž. Bohužel z časových důvodů jsme na věž nestihli vyšlapat, tak jsme se alespoň vyfotili s oběma památkami v pozadí. Snad někdy příště…

Poté nás autobus odvezl do JE Temelín (cestou jsme minuli zámek Hluboká), konkrétně do výukového centra na zámečku Vysoký Hrádek, kde nás čekala exkurze – promítání a expozice, kde si děti zkoušely kvízy, různé technické vynálezy i práci s jaderným palivem. V kinosále nám byly promítnuty dva krátké filmy o výrobě energií obecně a pak se zaměřením na jadernou energii. Děti byly seznámeny s nejdůležitějšími částmi JE, poznaly, jak pracuje jaderný reaktor, jaké vlastnosti musí mít lidé, kteří řídí chod JE, atd. Na vlastní oči pomocí mlžné komory zjistily, jaké druhy záření jsou všude okolo nás. Děti byly pozorné a dokázaly odpovědět na všechny otázky, které dostaly od paní průvodkyně.

Exkurze se velmi vydařila nejen počasím, ale hlavně dobrou náladou, pohodou a šikovností našich páťáků, kteří v konkurenci starších kamarádů obstáli na jedničku.

více fotografií  zde

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Kalendář

<<  Březen 2019  >>

PoÚtStČtSoNe
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sdělení

  • Neštovice
    Sdělujeme, že v 1. ročníku se vyskytly neštovice. 
  • ředitelské volno
    V souladu s ustanovením § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,  uděluji ředitelské volno na tyto dny: 5.4. - z důvodu zápisu do 1. ročníku a na 27.6.28.6. z důvodu malování tříd.  

© 2010- 2019 Základní škola Tymákov, design FoXprofi.com