Praha - 4. a 5. ročník

Vloženo 29.09.2021 08:46 h

27.9. jsme se s žáky 4. a 5. ročníku vypravili objevit krásy našeho hlavního města. Do Rokycan na vlakové nádraží nás dopravil pan Mrázek, za což mu moc děkujeme. Cesta vlakem byla pro mnohé první v životě a určitě patřila k vrcholným zážitkům dne.

V Praze jsme se kvůli snazší organizaci rozdělili po třídách. Čtvrťáci se z hlavního nádraží vydali k soše Svatého Václava. S výhledem na Národní muzeum jsme posvačili a prošli Václavským náměstím na na náměstí Staroměstské, které je jistě nejkrásnější v Evropě. Královskou cestou jsme se vydali na Karlův most. Vyšlápli jsme si k Hradu a přesně v pravé poledne zhlédli střídání stráží za doprovodu živé hudby hradní stráže. Na krásné hradčanské vyhlídce jsme se přesvědčili, že Praha je opravdu stověžatá, veliká a krásná. Cestou zpět jsme si u Karlova mostu anglicky popovídali s Afričanem z Guiney. Odmítli jsme jeho nabídku lodního výletu, ale na památku jsme se s ním vyfotili. Poté nás překvapil perfektní češtinou.
   Na Havelských trzích dostaly děti na chvíli rozchod, aby si nakoupily suvenýry a pocvičily se v samostatnosti a finanční gramotnosti.

První společné kroky páťáků směřovaly k Prašné bráně, u které začíná Královská korunovační cesta. Naším úkolem bylo ji celou projít a prohlédnout si všechny významné památky. Na cestu se děti posilnily voňavým trdlem. V průběhu putování se na Staroměstském náměstí dozvěděly pověst o malém zvonečku ve věži Týnského chrámu, prohlédly si sochu Mistra Jana Husa, navštívily místo, kde bylo popraveno 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře, prohlédly si orloj a zavzpomínaly na pověst o jeho vzniku. Pak jsme Královskou cestou pokračovali na Karlův most.
   Těsně před ním jsme narazili na sochu Karla IV. a Staroměstskou mosteckou věž, zdobenou sochami našich významných vládců. Na Karlově mostě jsme se zastavili na místě, kde byl do Vltavy svržen sv. Jan Nepomucký a připomněli jsme si legendu o něm. Okolo barokní perly chrámu sv. Mikuláše jsme po Starých zámeckých schodech, kde děti podaly slušný sportovní výkon, doběhli na polední výměnu Hradní stráže. Poté následoval zasloužený oběd u sochy T.G.M. s výhledy na Pražský hrad a Prahu. Při zpáteční cestě jsme se Nerudovou ulicí dostali na Kampu, pokračovali kolem Čertovky, Lennonovi zdi a vily Jana Wericha dál až k Národnímu divadlu, kde jsme si povídali o jeho založení. Své putování jsme zakončili na Václavském náměstí u sochy patrona české země, svatého Václava. Pak už nás čekal šťastný návrat vlakem domů.
    Dětem patří veliká pochvala - byly skvělé, ukázněné, po Praze našlapaly bez řečí téměř 10 km a ukázaly, že z hodin vlastivědy si toho hodně pamatují. Celý den nám přálo krásné počasí a výlet jsme si moc užili.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte