Škola v přírodě - Rybník 2022, 4. a 5.ročník

Vloženo 18.09.2022 10:09 h

V týdnu 12.9. - 16.9. jsme se se čtvrťáky a páťáky vydali do krásné přírody Českého lesa.

Cílem pobytu bylo  plynulé vplutí do běžných školních povinností spojené ještě s prázdninovým táborovým režimem, zlepšení vzájemných vztahů, společné mimoškolní zážitky, vystoupení z komfortní zóny, samostatnost a sebeobslužnost.

Dopolední výukový blok střídaly výšlapy po okolí, hry venku i uvnitř, nechyběl táborák, čtení na dobrou noc, zpívání, bodování úklidu na pokojích. Děti si odpočinuly od mobilů a počítačů. V osobním volnu velmi zodpovědně plnily drobné úkoly, vyplývající z výuky.

Z českého jazyka jsme prošli vyjmenovaná slova, zopakovali jsme si psaní adresy a poslali pohlednice domů. Napsali jsem dopis Jakubovi, kterému se nelíbily dědečkovy ruce (inspirováno knihou Jakub a hvězdy), poslech četby Jakub a hvězdy (R. Fučíková). V matematice jsme trénovali násobilku, slovní úkoly a finanční gramotnost. Ve vlastivědě jsme na mapě propluli plzeňskými řekami a k prameni Radbuzy jsme si následně vyšlápli. Zopakovali jsme si sousední státy ČR a na hranice s Německem jsme si také došli. Dozvěděli jsme se o velmi komplikovaném životě v pohraničí v minulých dobách. V rámci přírodovědy jsme pozorovali podzimní přírodu a přímo během pobytu si léto symbolicky podalo ruku s podzimem. V angličtině byly na programu příšerky a popis částí jejich těla, v IT se děti dozvěděly o možných formách kyberšikany. Výtvarná výchova byla inspirovaná podzimem - hrami s barvami. Tělocviku bylo opravdu dostatek - turistika, fotbal, vybíjená. A pracovní činnosti probíhaly takřka nepřetržitě - uklid pokojů, příprava snídaně či svačiny, balení batůžků na výuku i na výlety. V hudební výchově jsme zvládli několik písní k táboráku a nechyběl ani kánon.

Vzájemné těšení se na sebe určitě prospělo i atmosféře doma.

Děkuji dětem za krásný týden s nimi, děkuji Vám, rodičům, že jste nám děti svěřili a děkuji svým  kolegyním, za skvělý přístup, kreativitu a nadšení, s jakým se dětem věnují.

Děkuji také SRPŠ, KÚPK a obcím Lhůta a Mokrouše za finanční příspěvky a dotace.

foto zde