Předvánoční týden

Vloženo 22.12.2022 16:09 h

Poslední týden tohoto kalendářního roku byl prodchnutý adventní náladou a děti ze všech tříd prožily řadu zážitků spojených s očekáváním Vánoc.

Naši prvňáčci si prosinec užili jako svůj první školní vánoční měsíc. Od 1. prosince každý den otevírali adventní pytlíčky, kde na ně čekala drobná překvapení. Rozsvítili svíčky na věnci a společně si zazpívali koledu. Poslední vánoční týden byl ale trošičku jiný.

20. 12. - Pyžamový den
Úterní vyučování si děti z 1.r. užily ve znamení pohody, odpočinku, relaxace… A aby to navození pohodové a vánoční atmosféry bylo skutečné, převlékli jsme se do pyžam, přinesli jsme si deky, polštářky a oblíbené plyšové mazlíčky. Maminky dětem nabalily cukroví a mohlo začít příjemné dopolední „vyučování“. Ale i když jsme všichni měli na sobě pyžama, nelenošili jsme. Přečetli jsme si pohádku O pyšné noční košilce, povídali jsme si o vánočních tradicích a zvycích, zpívali jsme koledy, vánočně jsme počítali a především vyráběli krásné dárky pro své nejbližší. Na závěr dopoledne jsme si zkusili překrojit jablíčka a házet pantoflem.

21. 12. - výlet do Muzea Hradiště v Blovicích
Ve středu 21.12. se prvňáci naopak pořádně oblékli a spolu s 2. třídou vyrazili autobusem na výlet na zámek Hradiště v Blovicích, kde byl pro děti přichystán program s vánoční tematikou. Děti nejprve ukázaly, jak jsou zručné. Paní průvodkyně je vzala do té části zámku, která byla určena k tvoření. Všichni si zde vyrobili vánoční přání a ti šikovnější zvládli stihnout ještě sněhuláčka či skřítka z papírového tácku. Ve vánoční expozici si povídali o období adventu, o tradicích a symbolech, které nás celým adventem provázejí, např. kdo to byl Mikuláš a proč obdarovává děti, proč chodí čerti, kdo jsou to Lucky, co je to půst, jak se dříve slavil Štědrý den…. Děti byly zvídavé, některé se hodně ptaly a rozhodně naší škole ostudu neudělaly, protože toho hodně věděly.

22.12. – vánoční besídky a krmení zvířátek
Ve čtvrtek byly všechny děti naposledy ve škole a po celý den probíhaly třídní besídky. Páťáci tradičně připravili program pro prvňáčky a děti z mateřské školy. Kromě soutěží, kouzel a krátkého divadla si všichni zazpívali známé koledy a došlo i předání dárečků, stejně jako v ostatním třídách. Děti s obdarováváním myslely i na lesní zvěř a ptactvo, proto se vydaly ke krmelcům se zásobami mrkví, jablek, zrní, žaludů i lojových koulí.

Školní družina také nezahálela a zaměřila se na vánoční přípravy a činnosti, které mají běžně na svých bedrech rodiče, převzaly děti. Vyzdobily stromeček v tymákovské kapličce, připravily bramborový salát (a mnohým začal chutnat!), obalily řízky, prostřely slavnostní tabuli a společně si vychutnaly generálku štědrovečerní večeře. Tečka za společnou prací byla korunována dárečky - novými hrami do družiny.  To vše díky příspěvku z výtěžku za prodej občerstvení na adventním koncertě - mnohokrát děkujeme!

Další poděkování patří firmě Armabet s.r.o. z Tymákova, která se rozhodla, navdory dnešní složité a finančně náročné době, podpořit děti v tvořivosti, zručnosti a nakoupila spousty balíčků s vánočním tvořením. Děti s pomocí vyučujících vyrobily andílky a sněhuláčky a tímto vlastnoručním dárkem obdarovaly své nebližší. Naši páťáci naopak prokázali svou vynikající schopnost samostatně tvořit podle přiloženého návodu bez jakékoliv pomoci. Svými výrobky pak obdarovali prvňáčky na závěrečné vánoční besídce.

Když ve čtvrtek odpoledne škola ztichla, pěvecký sbor Písnička doplněný o děti z mateřské školy naopak rozezněl park u stromečku v Tymákově koledami a vánočními melodiemi. Tím se uzavřel krásný posledný adventní školní týden.

Všem dětem, jejich rodinám a blízkým přejeme radostné Vánoce, klidný rok 2023 prožitý ve zdraví a spokojenosti. Společně se sejdeme znovu v úterý 3.ledna.