Základní škola Tymákov

Škola / Aktuality

Aktuality

Den Země 2024

Vloženo 25.04.2024 16:51 h

Den Země, který připadá na 22. dubna, připomíná lidem na celém světě již od roku 1970, že naše planeta je místo, které je třeba chránit a nejen drancovat. Děti z jednotlivých ročníků naší školy si témata ochrany přírody osvojovaly také.

Prvňáci se v pátek 19.4. vypravili ven na stezku s řadou úkolů týkajících se ochrany životního prostředí. Nechyběly ani úkoly pohybové. Všem týmům vyšla správně i tajenka a mají velikou pochvalu i za čtení a psaní při této hře v přírodě. V pondělí 22.4. se věnovali zajímavým úkolům  v notýsku Tondy Obala, v prvouce vyráběli lapbook a ve výtvarné výchově ztvárnili naši zeměkouli s náměty, jak naši planetu chránit.

Druháčci oslavili Den Země pětihodinovým projektovým dnem. Nejprve shlédli prezentaci fotografií z míst naší planety, kde je životní prostředí nejvíce ohrožené a zkusili vymyslet, jak by lidé i oni sami mohli pomoci naší Zemi. Pak si zasoutěžili v tom, komu se podaří nejlépe odhadnout, jak dlouho se rozkládají některé odpady ve volné přírodě. Následovalo samotné třídění odpadů – obrázkových i skutečných, které šli poté vyhodit do správných kontejnerů. Když už jsme byli venku, tak si žáčci provětrali své znalosti v parkuv pátrací hře o naší planetě. Na závěr si děti vyrobily krásný lapbook Den Země a zaposlouchaly se do Pokáčovi písničky „Žeru naši planetu“.

Třeťáci se aktivitám ke Dni Země věnovali již v pátek 19. 4. Ve skupinách v pracovních listech např. řešili, co je dobré a co špatné pro naši planetu, jak by oni sami mohli být Zemi prospěšní, procházeli bludištěm, dešifrovali, vyzkoušeli si třídění odpadu. Venkovní stezka ke Dni Země s úkoly na 12 stanovištích a s tajenkou byla kvůli nepříznivému počasí odložena a uskutečnila se ve čtvrtek 2. 5. Fotografie byly přidány.

Čtvrťáci si při VV připravili obrázek Země a k ní potom při českém jazyce dopisovali, jakými způsoby mohou jednotlivci i lidstvo naši planetu chránit. Dále se zaměřili na důležitost recyklace a správného přídění odpadu, které si procvičili online na stránkách https://www.tonda-obal.cz/ a v rámci PČ také v terénu u kontejnerů. Během čtení si holky a kluci přečetli několik pohádek s ekologickou tématikou, jejichž autory byly také děti ze základních škol a aby se samostatně vyjádřili, napsali každý někomu blízkému pohlednici se vzkazem ke Dni Země. Nechyběla ani píseň Chválím Tě, Země má, kterou bychom se ve vztahu k našemu domovu měli inspirovat.

V 5. třídě jsme navázali na programy z minulých let, ale tentokrát jsme náš projekt spojili s angličtinou. Pomocí výroby lapbooku jsme se seznámili s konceptem tří R - reduce - reuse - recycle (redukuj, znovu použij, recykluj), který nám říká, jak každý jednotlivec může ve svém každodenním životě pomoci trvalé udržitelnosti. Nejprve jsme si vyrobili slovníček pojmů a vysvětlili jsme si základní definice. Pak jsme přiřazovali popisy různých činností k jednotlivým pojmům. Dále jsme vymýšleli způsoby, jak mohou samy děti přispět k naplnění tohoto konceptu. Následně jsme si připomněli správně třídění odpadů - lepili jsme obrázky různých obalů do správných kontejnerů. Ve výtvarné výchově a pracovních činnostech jsme si poté vyrobili naši zeměkouli. Papírová stínidla jsme zpevnili pomocí kašírování, po zaschnutí jsme nalepili jednotlivé kontinenty a následně jsme vše natřeli barvami. Připomněli jsme si, jak je naše Země krásná a rozmanitá. Nezapomněli jsme si ani zazpívat oslavnou píseň od Zdeňka Svěráka - Chválím tě, Země má.

Zapojila se i školní družina, kde si děti zkusily recyklovat papír a také se prakticky připojily k ochraně životního prostředí úklidem obce.

Fotogalerie

Kliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Kalendář

<<  Květen 2024  >>

PoÚtStČtSoNe
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sdělení

  • Ředitelské volno v 2. pololetí r. 2023/2024
    Uděluji ředitelské volno na dny 27. června a 28. června 2024 z důvodu malování tříd. Školní rok 2023/2024 zakončíme ve středu 26.června rozdáním vysvědčení. V tento den už nebude ani školní družina ani jídelna.  

© 2010- 2024 Základní škola Tymákov, design FoXprofi.com