Základní škola Tymákov

Škola / Aktuality

Výlet 2. a 3. třídy: hrady Švamberk a Gutštejn

Vloženo 21.06.2024 17:45 h

V pátek 21. června 2024 ráno vyrazili druháci a třeťáci autobusem směrem na Konstantinovy Lázně na svůj školní výlet.

V 9 hodin jsme dorazili k hospodářskému statku Krasíkov, kde na nás již čekal osvědčený průvodce pan Libor Marek. S ním jsme se vydali ke zřícenině hradu Švamberk. Poutavé vyprávění o historii hradu proložil několika pověstmi a historkami o vykradení hrobky z kaple sv. Máří Magdalény či kostře nalezené na nádvoří v hloubce pouhých 70 cm. Nahlédli jsme do sklepení a po schodech jsme si vyšlápli na rozhlednu, odkud byl krásný výhled do daleka - až na Přimdu.
Sešli jsme pak zpět ke statku Krasíkov a prohlédli jsme si zdejší minizoo: prošli jsme kolem ohrad s kozami, lamami, oslíkem, pštrosem a telaty.
Poté jsme se autobusem přesunuli k nejkrásnější hradní zřícenině Plzeňského kraje - ke Gutštejnu. Nejprve jsme si u potoka Hadovka opekli na ohništi špekáčky, někteří i smočili unavené nohy ve vodě. Když jsme se posilnili, vystoupali jsme k torzu hradu tyčícímu se na vysoké skále. Opět jsme se dozvěděli zajímavosti z historie hradu a nenechali jsme si ujít ani sestup do temného sklepení, kde řádil vyhlášený hrdlořez Hans Toman z Absberku.

Školní výlet se krásně vydařil, počasí nám přálo, pan Marek opět nezklamal a dokázal děti zaujmout! Na výlet budeme dlouho vzpomínat! Možná se někomu bude v noci zdát o bílé lani pohybující se pod Švamberkem nebo o Bílé paní z Gutštejna....

Foto zde

Kliknutím obrázek zvětšíte