Den Země, 20.4. - 27.4

Vloženo 27.04.2018 14:39 h

Den Země si připomněly všechny třídy v průběhu celého uplynulého týdne. Žáci 4. a 5. ročníku navíc navštívili vodárnu a čistírnu odpadních vod v Tymákově.

Tento týden prvňáčci oslavili  Den Země. Přemýšleli, jak by naší planetě mohli pomoci oni sami. Nakonec se rozhodli třídit odpady. Vyzkoušeli si to nejprve teoreticky pomocí hry na interaktivní tabuli, pak třídili skutečné odpady do speciálních tašek sloužících právě k tomuto účelu. Posléze jsme roztříděné odpadky odnesli do kontejnerů. Nakonec své nové znalosti děti zúročily při skupinové práci vytvořením názorných obrazů.

Žáci 2. ročníku si připomněli Den Země kolektivní prací v pracovních činnostech – vytvořili plakát, kde ochranu naší zeměkoule vyjádřili malbou temperami s otisky rukou prstovými barvami. Při hodinách prvouky se učili třídit odpady, velmi je bavil zejména interaktivní program Tonda-obal, kde si mohli teoretické znalosti o třídění odpadů prakticky procvičit v interaktivních hrách. Ve skupinách také vyhledávali informace o ohrožených živočišných druzích v ČR. Čtení s porozuměním si procvičili na ekologicky zaměřeném naučném textu „Kdo to uklidí?"

Třetí ročník měl projektový den a ekologické aktivity se prolínaly do všech vyučovacích hodin. Děti třídily odpad, v rámci matematiky rýsovaly kružnice - zemské polokoule - a vyráběly plakáty. V Českém jazyce napsaly ekologickou pohádku. Celý den je moc bavil a byl přínosný.

V pátek 20.4. ve 4. ročníku proběhl projekt na téma Den Země. Ráno jsme se seznámili se základními informacemi o tom, co Den Země znamená. Řešili jsme, jak můžeme naší planetu chránit a co může udělat každý z nás pro to, aby přispěl ke zlepšování podmínek našeho okolí. Poté děti dostaly úkol, vyrobit plakáty na různá témata (např. energie, voda, nakupování, třídění odpadu, pohyb, strava, atd.). Plakáty se velice vydařily a hned jsme si je ve třídě vystavili. Náš projekt pokračoval venku. Děti dostaly papíry s obrázky listů a měly za úkol najít stejné listy v parku a jeho okolí. Listy pak na papír obkreslovaly technikou "frotáž". Děti byly velice překvapené, jaké rostliny se v jejich okolí nachází. Po návratu do třídy děti pokračovaly v tvoření. Z různých obalů a věcí, které by se vyhodily, vyráběly hračky. Hračky se jim velmi povedly. Nejvíce mě překvapil tank z plata od vajec či bublifuk z plastové lahve a ponožky. Nakonec jsme si zahráli hru Ekopolis. Hra děti natolik zaujala, že s ní pokračovaly i ve školní družině. Tento projekt byl pro děti velkým přínosem. Dozvěděly se mnoho zajímavého a naučily se několik jednoduchých pravidel, jak naši planetu lépe chránit.

Žáci 5. ročníku třídili odpad, navrhli plakáty s tématikou ochrany planety Země. V pracovních činnostech navlékli rukavice, vzali si pytel a uklidili okolí školy. Ve skupinkách hledali informace o ohrožených živočišných druzích.
Čtvrťáci a páťáci se v pátek 27.4. došli seznámit s vodárnou a čistírnou odpadních vod
v Tymákově. Voda, její množství, čištění a spotřeba je velkým ekologickým problémem a po dnešní exkurzi si jí budeme určitě o něco víc vážit. Moc děkujeme paní starostce a správci vodovodu, kteří nám umožnili tuto návštěvu, při které jsme se dozvěděli mnoho nového.

fotografie  zde