ZOO Plzeň - 1. a 5.ročník

Vloženo 30.03.2022 08:47 h

V úterý 29. března čekal na žáky 1. a 5. ročníku výlet do plzeňské zoologické zahrady.

Hned na začátku si prvňáci v rámci výukového programu Naše příroda připomněli, proč zvířata v zoo nesmíme krmit, proč nesaháme do klecí a do výběhů a proč se chováme tiše. Pak se všichni proměnili ve špiony a vydali se po stopách některých zvířat. Pozorovali např. vlčí dvojici, zejména mohutného samce Obelixe, který si děti zvědavě prohlížel a který přicestoval do plzeňské zoo nedávno z Francie. Ve velkém přírodním výběhu se líně procházeli medvědi Eliška, Honzík a Miki, kteří se 8. března probudili ze zimního spánku. Děti se dozvěděly, čím se medvěd brtník živí, že uléhá ke spánku na Mikuláše a své jméno dostal podle toho, že vybírá dutiny stromů s hnízdy lesních včel. Paní lektorka vyprávěla i o chovu zubrů, největších suchozemských obratlovců Evropy. Plzeňská zoologická zahrada je zapojená do mezinárodního projektu zaměřeného na návrat zubrů na Kavkaz, do oblasti jejich původního výskytu. Děti obdivovaly i roztomilá několik dnů stará jehňátka, která se tulila ke svým maminkám-ovcím. Kdo dával pozor, dozvěděl se mnoho dalších zajímavostí, třeba jaké je obranné chování kuňky obecné, jak to chodí v mraveništi, jaké je vývojové stadium motýla modráska apod. Výukový program Naše příroda se zaměřením na naše volně žijící živočichy názorně doplnil učivo prvouky 1. ročníku.

Součástí naší výpravy byl i výukový program "Světová roční období" pro páťáky. S lektorkou Klárou jsme procházeli vybrané části zoo, kde jsme se seznámili s typickými i málo známými živočichy daného pásu. Jako první jsme objevovali savanu a poznali krále této krajiny - lva. Ten se nám ukázal za sklem v celé své kráse, děti zaujal nejen vlastní pečlivou hygienou, ale i krásnými zvukovými efekty. Kromě lva se všem líbil i daman, hrabáč aj. Po horké savaně jsme se během pár minut  ocitli v chladných oblastech u tučňáků a pelikánů. A po seznámení s těmito živočichy jsme se opět ohřáli v  tropech. Zde na děti čekalo několik NEJ...nejjedovatější, nejdelší, nejrychlejší...hadi. A pralesničky strašné. Na Madagaskaru zase děti pobavili lemuři jezdící na želvách, dozvěděli jsme se o jejich lásce k pachům aj. Návštěvu jsme zakončili u šimpanzů, kde nás velmi rozesmála celá opičí rodinka s malou dovádějící Kailou. Děti poznaly, že na relativně malé ploše zoo najdou mnoho živočichů i rostlin z různých podnebných pásů celé naší planety.

Fotky je k dispozici ZDE.