Les ve škole - škola v lese 4. ročník, podzim 2022

Vloženo 16.10.2022 20:00 h

Rovnováha v lese - tak se jmenuje další část programu Les ve škole, škola v lese. Ve středu 12. října se čtvrťáci stali pomocníky lesního ducha Stromovouse, který podle legendy stvořil les, odešel na jinou planetu a potřeboval někoho, kdo pohlídá lesní rovnováhu

V první lekci projektu jsme se zaměřili na rostlinstvo. Cestou do lesa jsme měli za úkol najít části stromů, které jsme dostali na kartičkách. Dokázali jsme si tak, že jich kolem nás roste opravdu hodně. V lese jsme si na vlastním těle vyzkoušeli, co je to rovnováha, a jaké to je, když ji jeden ztratí. Místo, kam jsme se vydali, ale v rovnováze nebylo. Kvůli kůrovcové kalamitě a následným silným vichřicím přišel les o spoustu stromů. Pokusili jsme se tedy alespoň trochu přispět k obnově lesa. Pomocí praků jsme rozstřelovali spousty žaludů, které jsme si nasbírali na jiném místě, v naději, že aspoň některý z nich na holině vyklíčí a vyroste z něj zdravý strom.
     Cestou zpět do školy jsme pozorovali podzimní zbarvení listnatých stromů. Nejhezčí listy jsme si nasbírali a dali ve třídě lisovat do velkých knih. Použijeme je ve výtvarné výchově, až je budeme dokreslovat pomocí osové souměrnosti. Také jsme nasbírali trochu hub, což zase navázalo na výuku v přírodopise - tam jsme se dozvěděli, že houby a stromy žijí v symbióze a komunikují spolu. Většina těla hub je totiž naším očím skrytá pod zemí v podobě obrovské sítě podhoubí. V českém jazyce jsme si vyrobili lesní deník a popsali v něm svoje zážitky.

Těšíme se na další výpravy do lesa!

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte