Vloženo 03.05.2024 14:00 h
Druhý květnový den se čtvrťáci a páťáci vydali do rokycanského Muzea B. Horáka, kde na ně čekaly dvě výstavy: Cesty české vědy a Čus vydrus!.
Na dvanácti zastaveních u Cest české vědy mohou návštěvníci získat řadu informací, které lze propojit s krajinou a jejím poznáváním. My jsme se podrobně seznámili s badatelskými a dobrodružnými výpravami botanika Tadeáše Haenkeho, prací vědce Joachima Barranda, který se zabýval studiem zkamenělin. Na dálku jsme se podívali do Krkonoš, kde v 19. stolení Josefína Káblíková dokázala nasbírat 240 tisíc různých rostlin a věnovat je ústavu pro výměnu rostlin, čímž poskytla materiál mnoha badatelům. Zajímavé bylo zastavení u krasové jeskyně Šipka u Štramberka, kde byl v roce 1880 první nález lebky neadrtálce na českém území. V této jeskyni kreslil jako malý i Zdeněk Burian, výtvarník, díku němuž můžeme obdivovat úžasnou Cestu do pravěku a který prováděl rekonstrukce pravěkého světa společně s paleontologem Josefem Augustou. Jméno těchto pánů nese od roku 2017 i Burianosaurus augustai, dinosaurus, jehož kosterní pozůstatky byly objeveny v roce 2003 u Kutné Hory.
Můžete se nechat inspirovat jedním ze zastavení a vyrazit na výlet podle dvanácti připravených stezek na různých místech naší republiky.
Komiksová výstava Čus vydrus! je dílem dětí z oddílu MOP Volavky Třeboň pod vedením Václava Bartušky a ukazuje život vydry v našich podmínkách. Kromě podrobností o vydřích radostech i starostech jsme se dozvěděli informace o bobrech, rostlinách v okolí vod a vodních ptácích. Nové poznatky jsme si ověřili hned v muzeu na pracovních listech.
Cestu z Rokycan jsme zvládli pěšky, s občerstvovací přestávkou u jezírka pod Čilinou. Proč ne, vždyť vědci a badatelé putovali za poznáním dlouhé roky, nám to od muzea i s pauzou trvalo pár hodin.
Fotogalerie je k dispozici ZDE.
© 2010- 2025 Základní škola Tymákov, design FoXprofi.com